Captcha: kompiuteris ar žmogus?

CAPTCHA tai “užduotis-atsakymas” tipo testas naudojamas kompiuterijoj norint atskirti ar vartotojas yra žmogus. Kompiuteris duoda paprastą užduotį kurią pats sudaro ir sugeba įvertinti. Kadangi kiti kompiuteriai nesugeba išspręsti CAPTCHA, bet kuris vartotojas įvedęs teisingą atsakymą yra laikomas žmogumi. Labiausia paplitęs CAPTCHA prašo įvesti raides iš paveikslėlio kuriame jos atvaizduotos iškraipytos.
CAPTCHA pavyzdys

Terminą CAPTCHA sudarė Luis von Ahn, Manuel Blum, Nicholas J. Hopper ir John Langford 2000 metais. Tai “Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart” akronimas.
CAPTCHA

Apėjimas:
daugybė tyrimų yra atlikta ir parašyta programų norint automatizuoti CAPTCHA perskaitymą kompiuteriu. Tokios programos atlieka šiuos žingsnius:

  1. paveikslėlio ištraukimas iš svetainės.
  2. fono betvarkės panaikinimas, pvz. su spalvų filtrais ar plonų linijų aptikimais.
  3. Segmentation. Paveikslėlio suskirstymas į regionus, kuriems priklauso atskiras simbolis.
  4. Kiekvieno regiono simbolio nustatymas.

1, 2 ir 4 žingsniai, kompiuteriams yra lengva užduotis. 3 žingsnis kol kas yra vieta kur žmogus gerokai lenkia kompiuterius. Jei fone yra formų panašių į raides ir raidės persidengia su tom formom, šiuolaikinėms programoms pasidaro beveik neįmanoma nustatyti regionų, kurie turi tik vieną raidę.

Keliems tyrimams dirbant su realiais CAPTCHA pavyko juos įveikti (Yahoo, Paypal, LiveJournal, phpBB). 2008-jų Sausį Network Security Research išleido programą kuri automatiškai spendžia Yahoo CAPTCHA. Vasarį brukaliai (spammeriai) pasiekė 30%-35% sėkmę automatiškai sprendžiant Microsoft Live Mail ir 20% sėkmę sprendžiant Gmail CAPTCHAs.

Pavyzdys:
Na, o dabar pavyzdys kurį aš naudoju viename savo puslapių. Sukūriau jį ne aš, aš tik redagavau. Jis gana paprastas ir tikrai įveikiamas kompiuterio su gera programa. Tačiau, kadangi programą parašyti užtruktų tikrai ilgai ir tai daug kainuotų, šį CAPTCHA laisvai galima naudoti nedidelėse svetainėse ir bus tikrai saugu. Privalumas tas, kad čia reikia įvesti vos tris skaičius, kurie yra lengvai perskaitomi. Pamatyti kaip veikia galite čia.
O prisegtam archyve rasit visus failus su pilnu kodu ir komentarais.

Comments

Liudvikas's picture

nice job! panaudosim prie progos ;)

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.