Kinijos naujieji metai

Kaip žinia iš Vasario 13 į 14 dieną pasitraukia Jautis ir užleidžia vietą Tigrui ir jo metams. Taip ateina naujieji metai pagal mėnulio kalendorių. Vakaruose tai beveik nepastebima, o Kinijoj tą aiškiai mato ir jaučia kiekvienas.
Viskas prasideda dar savaitę iki naujųjų kai lauke, prie kiekvienos didesnės sankryžos išdygsta po palapinę pardavinėjančia fejerverkus ir petardas. Jei lyginant su Lietuva, ar bet kuriuo kitu vakarietišku kraštu, tai čia viskas be galo pigu ir nereikia jokių leidimų norint įsigyti ir labai didelių, bei galingų fejerverkų. Ko pasekmė yra, kad naujųjų metų periodu visam Pekine atrodo, kad vykta karas, o paskutinę senųjų metų dieną galingi trenksmai tave pažadina 7 valandą ryto, tenka keltis uždaryti langą ir taip bent šiek tiek prislopinti garsus. Per pačius naujuosius metus bent tas dvi sandūros dienas yra neįmanoma net viena minutė, kad nebūtų fejerverko.
Fejerverkų palapinė. Tokių apstu prie kiekvienos didesnės sankryžos ar prie įvairiausių turgelių.


Kitas ne mažiau svarbus elementas yra dekoracijos. Pradedant nuo kiniškų žibintų ir įvairiausių laimę ir kitas gėrybes nešančių hieroglifų ant durų, baigiant bet kuo kas kiek nors yra raudona. Taip pat daug kas puošiasi kalėdinėm lemputėm. Apskritai kinams naujieji metai yra tarsi mūsų kalėdos – šeimos šventė. Visi iš Pekino ir kitų didžiųjų miestų traukia į gimtines pas artimuosius ir su savais šventę švenčia. Todėl per naujuosius Pekinas yra palyginus tuščias. Tikriausia keliais milijonais žmonių mažiau...

Naujųjų dieną trise išėjom pasivaikščioti po vietinį parkelį, kuris buvo pasipuošęs naujųjų proga:
Kiniškais žibintais pasipuošęs Pekino parkas.

Skulptūra bambukų giraitėje, parke.Daugumai Pekine ilgiau gyvenančių vakariečių kinų fejerverkai nelabai patinka ir daugelis norėtų dingti į ramesnę vietą nei Pekinas. Ir tam yra svari priežastis. Kinų fejerverkai, kaip jau sakiau ne tokie kaip vakaruose. Čia jų žymiau gausiau – kas gražu, bet jie labai galingi. Ir kai kiekvienas juos leidžia bet kur gatvėj – reikia saugotis. Taip pat kai kurie fejerverkai daromi tik dėl garso, kurie duoda tik staigų baltą blyksnį ir labai garsų sprogimą. O petardas čia visi mėto tiesiog po kojom.
Kadangi man fejerverkai patinka, o kiti, su kuriais švenčiau nelabai entuziastingai žiūrėjo į fejerverkų pirkimą, nusipirkau tik keletą petardų:
500 petardų už 10元

Pernai (2009), per naujuosius, buvo įžiebtas tikriausia didžiausias pasaulyje fejerverkas – naujutėlis, ką tik baigtas ir nespėtas atidaryti viešbutis centriniam verslo rajone (CBD), prie pat įspūdingo CCTV (Kinijos valstybinė ir didžiausia televizija) dangoraižio.

Per naujųjų naktį su būriu studentų iš Leedso ir įvairiais jų draugais, bei pažįstamais buvom houhai barų rajone.


Kodėl kinai sprogdina fejerverkus? Sako, kad pabaisa vardu „metai“ ateina ir valgo žmones, todėl žmonės fejerverkais atbaido pabaisą ir taip gali ilgiau gyventi. Pabaisa pavojingiausias buvo šeštadienio naktį, todėl tuo metu kas dėjosi nupasakoti sunku, o ir patikėti yra nelengva kol to nepamatai.


Pamenu Vilniuje kai sutikom vakarietiškus naujuosius, centre buvo neblogi fejerverkai. Gerai, kad tai buvo prieš kiniškus fejerverkus, nes dabar tokius pamačius norėtųsi eiti uždaryti langą, kad mažiau garso būtų.
Po naujųjų nakties fejerverkai sąlyginai aprimsta ir vėl smagumas prasideda po 5 dienų, kai sveikinamas sėkmės ir turto dievas (迎财神). Tai būna antroji iš trijų smarkiausių dienų.
Trečioji diena tai šviestuvų festivalis. Kai mėnulis pirmą kartą metuose būna pilnas (15d. Po naujųjų). Ta proga su naujuoju butioku Sylvain ir atsitiktine CouchSurfere kine išėjom į SanLiTun pasižiūrėti ar vyksta kas įdomaus. Tačiau nieko gero ten nebuvo, gal dėl oro, nes tą dieną labai atšalo ir net snigo, o gal dėl to, kad sekmadienio naktis.

Taip atrodo Pekino gatvės po naujųjų sutikimo.

Su naujais metais!
Ką tik sutikus Tigro metus. Iš kairės: Jerrard, Daugilas, Isobel, Ziv.

 

Comments

Daugilas's picture

Labas labas :)
žmonės labai skiriasi. Labai :) Nežinau kodėl, tikriausiai kultūra, bet žinoma ir komunizmo smegenoplova labai jaučiasi.
Aišku yra ir išimčių, bet tikrai ne tiek daug kiek norėtųsi.
Labiausia trikdo..? Tikriausia tai, kad kai bendrauji su kai kuriais kinais labai jaučiasi, kad jie į tave lyg į ateivį iš kitos planetos žiūri. Kai kurie nežino kaip elgtis, ar dar ką... :)
Šiaip tas pasireiškia kartais spoksojimu. Tiesiog labai įkyriai spokso į tave nors ką tu bedarytum.. :)

Bet apskritai, Pekinas labai vakarietiškas, nepalyginsi su istorijom kurias tenka išgirsti apie kitus Kinijos regionus.

Jei kalbant, tarkim apie jaunimą, tai irgi skiriasi. Kinai nesilinksmina beveik, nesupranta kam to reikia... Kai kurie geriau pasikartos skaičių 'pi' (buvęs butiokas moka ~7 skaičius po kablelio). Na jis nesikartoja būtent 'pi', bet kokį nors kitą keistą dalyką daro... Tiem kas dabar galvoja, kad ooo jis tokius dalykus atsimena, tai nėr čia ko stebėtis :) Kai paklausiau jo apie skaičių 'e', jis tik girdėjo kažką apie jį. O dar vienas dalykas, kurio jau žinoma nepaneigsi, kinai turi tikrai geresnę atmintį tokiem dalykam, kadangi nuo mažumės mokosi tūkstančius hieroglifų ir kaip juos užrašyti.

O visus skirtumus labai gerai apibendrina tai, kad iš mano sutiktų čia gyvenančių (net 3 ar daugiau metų) vakariečių, beveik nė vienas negali kino įvardinti kaip draugo..

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.